Wybór opon samochodowych

samochód

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że od tego jakie opony ma nasz samochód, którym się poruszamy po drogach zależy nasze bezpieczeństwo. Latem jeździmy na oponach letnich, a zimą na oponach zimowych. Opony letnie powinno się zmieniać na zimowe, kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki na własnej skórze możemy się przekonać o wyższości opon zimowych nad oponami letnimi. Mieszanka gumowa stosowana w oponach letnich zasadniczo różni się od tej stosowanej w zimowych.

Opony letnie nie mają tak mocno ponacinanego bieżnika, jak opony zimowe, ponieważ nie muszą odprowadzać takich ilości błota pośniegowego i wody, jaka występuje na drogach w miesiącach jesienno zimowych. Opony letnie maja też mniej nacięć na bieżniku, ponieważ hamowanie na suchej nawierzchni, czy nawet na mokrej, ale mniej śliskiej niż w zimie, tego nie wymaga. Każdy kierowca musi na bieżąco sprawdzać stan opon w swoim samochodzie i stan opon letnich i zimowych. Ważny jest bieżnik i jego głębokość. W zasadzie zarówno w oponach letnich, jak i zimowych kierowca może sam sprawdzać głębokość bieżnika, używając do tego celu suwmiarki, czy zwykłego patyczka, ołówka .

Zużycie bieżnika jest podstawowym sygnałem do wymiany zarówno opon letnich, jak i zimowych, niezależnie od pory roku. Wszelkie spękania, wybrzuszenia na oponie letniej świadczą o jej niewłaściwej eksploatacji i powinny być powodem wymiany takich opon letnich na inne. Opony letnie mogą mieć inne defekty niewidoczne gołym okiem, a których istnienie stwierdzić można tylko w serwisie wulkanizacyjnym. Gdy tylko kierowca ma jakiekolwiek wątpliwości związane z jakością i stanem swoich opon letnich, powinien się tam udać niezwłocznie, bo dobry stan opon to gwarancja bezpieczeństwa naszego oraz innych użytkowników dróg. Każdy odpowiedzialny kierowca , przed wyruszeniem w trasę sprawdza stan swoich opon, a jeśli ma jakieś wątpliwości, to jedzie do zakładu, w którym fachowcy to robią.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

One thought on “Wybór opon samochodowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *