Parametry opon samochodowych

samochód

Wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie ,w zależności od pory roku, ma istotny wpływ na zachowanie się samochodu oraz na bezpieczeństwo jazdy. Robienie tego w odpowiednim czasie zwiększa oszczędności w portfelach a przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo. Opony letnie wykonane są z twardej mieszanki gumy, są więc odporne na zdzieranie. Kiedy jeździmy po drogach w okresie letnim opony letnie dają lepsza kontrole nad samochodem, mają lepszą przyczepność do powierzchni, co przekłada się na krótsza drogę hamowania. Mała elastyczność mieszanki gum, z których zrobiona jest opona letnia, przy niskich temperaturach sztywnieje i znacznie bardziej podatna jest na ślizganie.

Stąd kłopoty tak wielu kierowców, jeżdżących na oponach letnich w zimie, z podjazdami pod górkę, czy nawet jakieś niewielkie wzniesienia. A ponad to, bieżnik opony letniej jest inaczej ukształtowany, co zmniejsza znacznie hałas podczas jazdy. W Polsce jeszcze nie tak dawno panował trend wyposażania samochodów w opony uniwersalne lub inaczej wielosezonowe. Jest to ogumienie częściowo łączące cechy opon letnich, częściowo zimowych. Uznano jednak, że takie opony nie spełniają swojej roli szczególnie w warunkach zimowych. Wielu kierowców jest przekonanych, że w naszych polskich warunkach można przez cały rok jeździć na oponach wielosezonowych, a bezpieczeństwo zależy jedynie od rozwagi kierowców.

Generalnie twierdzi się, że opony zimowe potrzebne są tylko, kiedy jeździ się w górach. Inni kierowcy narzekają, że ci jeżdżący na oponach wielosezonowych poruszają się po mieście ze zbyt małą prędkością, co powoduje korki i zatory. Czyli jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest jazda latem na oponach letnich, a zimą na oponach zimowych. Tym bardziej, że wybór zarówno opon letnich, jak i zimowych jest duży, ceny też są dość zróżnicowane, to nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników dróg. Rzeczą oczywista jest, że producentom opon letnich zależy, by kierowcy właśnie na takich jeździli, kiedy temperatury na dworze są wysokie.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *